خدمات موسسه خدمات موسسه

موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران با توجه به بهره‌مندی از اساتید برجسته و دانشجویان نخبه در مقطع دکتری در رشته‌های علوم اقتصادی، اقتصاد انرژی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، بانکداری اسلامی، اقتصاد شهری و سرمایه‌گذاری، اقتصاد مالی، پول و بانکداری، اقتصاد سنجی، مطالعات اجتماعی، مالیه عمومی و اقتصاد محیط‌زیست و با بیش از نیم قرن تجربه آموزش و پژوهش به یکی از مراکز مهم پژوهشی و آموزشی در کشور تبدیل شده است. مجله توسعه و تحقیقات اقتصادی این موسسه به زبان فارسی و انگلیسی بخشی از توانمندی این موسسه در این عرصه می‌باشد.

 

دفاتر و گروههای موسسه

- گروه مطالعات اقتصاد ایران

- گروه مطالعات اقتصاد منطقه

- گروه مطالعات اقتصاد ملی و سرمایه گذاری

- گروه مطالعات اقتصاد اسلامی

- دفتر مطالعات اقتصاد شهری

- دفتر مطالعات اقتصاد اجتماعی

- دفتر مطالعات اقتصاد انرژی

- دفتر مطالعات توسعه و برنامه ریزی

 

فعالیت های موسسه

موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران به عنوان قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین موسسه آموزشی- تحقیقاتی در کشور خود را ملزم به اثرگذاری در حوزه‌های پژوهش، آموزش و سیاست‌گذاری اقتصادی در کشور می‌داند. بر این اساس فعالیت‌های موسسه در حوزه‌های زیر تعریف می‌گردد:

 

الف) انجام امور پژوهشی و طرح‌های تحقیقاتی

موسسه توسعه و تحقیقات در راستای رسالت خود به عنوان اصلی‌ترین دپارتمان تحقیقات اقتصادی کشور، با توجه به درخواست سازمان‌ها و نهادهای دولتی و همچنین خصوصی اقدام به انجام امور تحقیقاتی می‌نماید. در کنار این، موسسه با نگاه عالمانه و موشکافانه و با توجه به نارسایی‌های ساختاری و علمی اقدام به طراحی موضوعات پژوهشی به منظور افزایش کارایی در سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی و انجام آن، می‌نماید.

 

ب) امور آموزشی

به منظور اثرگذاری آموزشی در حوزه‌های مختلف آموزشی و ایفای نقش به عنوان حلقه واسط دانشگاه و صنعت و بازار سرمایه انسانی، موسسه اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های کاربردی برای کارشناسان سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی می‌نماید. برخی از دوره‌های آموزشی برگزار شده در دوساله اخیر موسسه در بخش آموزش سایت عنوان شده است. به منظور برگزاری این کارگاه‌ها از اساتید متخصص و کاردان داخلی و متخصصین بین‌المللی دعوت به همکاری و حضور گشته است.

 

ج) امور ترویجی

ج-1) برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و همایش‌های علمی- تخصصی

به منظور ارائه‌ و شناساندن فناوری‌های نو و شیوه‌های نوین آموزش به دانشجویان، مدیران و یا کارشناسان صنایع، موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران بر حسب نیاز موضوع و کارایی ارائه‌ی مطالب، از سه قالب کنفرانس، سمینار و همایش و در سه حوزه بین‌الملل، ملی و جهان اسلام، استفاده می‌نماید. برگزاری اولین کنفرانس سراسری اقتصاد در آبان‌ماه سال 1390، پنجمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی کشور، ششمین جشنواره پژوهش‌های برتر مالی و مالیاتی، ششمین همایش سیاست‌های مالیاتی ایران، بخشی از عناوین این حوزه می‌باشد.

ج-2) انتشار کتب

ج-3) برقراری رابطه با موسسات آکادمیک کشورهای اسلامی

توسعه هدفمند و رهایی از سلطه در میان کشورهای جهان سوم جز از طریق همیاری و همفکری و ایجاد پیوستگی در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی امکان پذیر نیست. تقویت ارتباط با موسسات آکادمیک اسلامی گامی در جهت در هم‌تنیدگی هر چه بیشتر این کشورها و افزایش توانمندی آنها در تعمیق حوزه‌های مشترک فعالیت می‌باشد. ارتباط با بانک توسعه اسلامی (IDB) نمونه‌ای از این روابط می‌باشد.

 

د) امور مشاوره

به منظور مشاوره با صنایع جهت ارتقا کیفیت تولید، این مرکز از طریق برگزاری جلسات مشاوره با صنایع متقاضی بر حسب بررسی مشکلات و ارتقای سطح موجود با استفاده از تکنیک‌ها و فناوری‌های نو اقدام به برگزاری جلسات اختصاصی مشاوره می نماید.

 

ه) تفاهم‌ها

موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران به منظور افزایش کارایی و اثربخشی خود در سال 90 اقدام به انعقاد بسته‌های تفاهمی با اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران، کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و بانک سپه تا بهار 91 نموده است.